|
|
سبد خرید ( 0 )
|
مقایسه ( 0 )
|
لیست استعلام ( 0 )
آخرین اخبار
آخرین مقالات
معرفی شرکت Testo
شنبه، 09 دی، 1396
معرفی شرکت Pepperl + Fuchs
چهارشنبه، 12 مهر، 1396
معرفی شرکت Sick
سه شنبه، 11 مهر، 1396
اندازه گیری مقاومت الکترود زمین (بخش دوم)
شنبه، 01 مهر، 1396
معرفی شرکت Han Seung
سه شنبه، 31 مرداد، 1396
آرشیو مقالات ...

معرفی هیت سینک

هیت سینک چیست؟

خنک کننده یا گرماگیر معادل فارسی Heat Sink می باشد و در اصطلاحات فنی همان هیت سینک نامیده می شود. هیت سینک برای کاهش دما و حرارت تجهیزات استفاده می شود و به طور گسترده ای در تولید وسایل برقی و الکترونیک که قطعات حساس به افزایش دما دارند، به کار برده می شود. این قطعه با جذب حرارت تولید شده و تخلیه تدریجی آن، حرارت محصول را کنترل می کنند. لزوم استفاده از هیت سینک به این دلیل است که در بردهای الکترونیکی، افزایش دما از مقدار تعیین شده ای که در مشخصات محصولات ذکر می شود، باعث آسیب رسیدن به قطعات و سوختن آنها می شود.

هیت سینک - فروشگاه اتوماسیون 24


هیت سینک همچنین در اینورترها، UPS و موارد دیگر قابل رویت می­ باشند. به طور کلی می ­توان گفت قطعاتی که دارای نویز، قطع و وصل زیاد و یا هارمونیک شدیدی دارند نیاز به هیت سینک دارند. هیت سینک­ ها نقش به سزایی در خنک کردن تجهیزات دارند. به عنوان مثال اگر در SSR ها و مخصوصاً SSR هایی که جریان زیادی دارند به جهت دفع حرارت از هیت سینک استفاده نشود ، بعد از از مدتی SSR معیوب می­ گردد و یا در اینورترها اگر دفع حرارت توسط هیت سینک به خوبی انجام نشود اینورتر آلارم دما را می دهند.

 هیت سینک - فروشگاه اتوماسیون 24

ساختار هیت سینک

هیت سینک با استفاده گذاشتن مقاومت های مختلف در مسیر یک قطعه باعث کاهش حرارت اعمالی به قطعه می شود و خاصیت مقاومت ویژه در مواد، جایگزین مطمئنی برای مقاومت ها است و به خوبی حرارت وارد شده بر محصول را کنترل میکند. 

جنس هیت سینک باید به گونه ای باشد که حرارت تجهیزات را جذب و کنترل کند، بدین معنا که باید رسانای حرارتی خوبی باشد و فلزات بهترین گزینه برای این کار می باشند و طلا بهترین گزینه در بین فلزات است اما به دلیل قیمت بالای آن جز در موارد خیلی خاص، از این فلز استفاده نمی شود. بعد از کنار گذاشتن طلا گزینه بعدی مس است اما چگالی بالای آن و انعطاف پایینش در شکل پذیری، مانع از استفاده از این فلز در ساخت هیت سینک می شود لذا بهترین گزینه استفاده از آلومینیوم می باشد چرا که فلزی سبک و ارزان است که شکل پذیری خوبی دارد. در حال حاضر از این فلز به طور گسترده ای در ساخت هیت سینک استفاده می شود. از آنجایی که معمولا هیت سینک ها از جنس آلومینیوم می باشند و به نسبت گران قیمت هستند، تولیدکنندگان با احتیاط و صرفه جویی زیادی از آنها استفاده می نمایند، اما به هر حال برای حصول طول عمر مورد نظر محصول، دمای کار باید بر روی نقطه ای تثبیت کرد که مطابق با دمای مجاز کاری ذکر شده در دیتاشیت محصول است.


هیت سینک - فروشگاه اتوماسیون 24 www.automation24.ir

سالها قبل از ساخت هیت سینک های مدرن امروزی، تولید کنندگان در صنایع الکترونیک برای حفظ تجهیزات خود در برابر حرارت بالا، با نصب ورق و شمش آلومنیوم در کنار برد، دستگاه را خنک می کردند. با گذشت زمان با استفاده از ایجاد کانال های هوایی و آبی در هیت سینک ها، روش های جدیدی به منظور بالا بردن توان دفع حرارت هیت سینک ایجاد شد. افراد متخصص در سراسر دنیا سعی کرده اند با طراحی شکل های مختلف که بتواند تعامل مناسبی با هوا داشته باشد ، دمای هیت سینک را از طریق برخورد هوا یا مایعات خنک با سطح هیت سینک پایین آورند .برای رسیدن به این هدف باید هیت سینک را تا جای ممکن در طرح هایی با سطح تماس زیاد تولید کرد به زبان ساده تر هیت سینک را با تعداد پره های زیاد و البته بلند طراحی میکنند و حتی روی پره ها را هم تا حد امکان بصورت آج دار تولید میکنند تا با افزایش سطح تماس هیت سینک با هوا بتوانند  دمای آن را پایین نگه دارند .

در طراحی بعضی از هیت سینک های خاص سعی شده فضایی ایجاد شود تا این امکان را به هیت سینک بدهد که روی آن یک فن فشار مثبت یا منفی جهت ایجاد جریان هوایی منظم  و  مداوم ، به منظور کاهش دما نصب شود . 

بعضی از هیت سینک ها هم برای خنک شدن از مایعاتی مثل آب کمک می گیرند.  برای این منظور باید در ساخت قالب به ایجاد کانالهایی جهت عبور جریان آب دقت کرد . این دست هیت سینک ها به هیت سینک آب سرد ( آب گرد ) هم معروفند . 

 

طراحی هیت سینک جهت کاربری خاص

جهت اتصال هیت سینک به دستگاه و تجهیزات خاص باید مواردی را مد نظر داشت ، تا محصول نهایی را بتوان به راحتی به کار برد . بعنوان مثال اگر قرار است هیت سینک به انواع مختلف رله ، نظیر SSR  و یا IGBT  متصل شود و بطور همزمان قابلیت نصب فن را نیز در خود داشته باشد ، برای طراحی چنین قالبی باید تحقیقات جامعی انجام شود تا بتوان بهترین و به صرفه ترین حالت ممکن را ایجاد کرد.

به عنوان مثال در مورد SSR در انواع تک فاز و سه فاز قالبهای HS137 , HS138 طراحی شده اند.

 

مواردی که باید در هنگام خرید هیت سینک  مورد توجه قرار گیرد:

  1. وزن هیت سینک
  2. جریان مجاز هیت سینک
  3. جنس هیت سینک
  4. ابعاد(اندازه) هیت سینک
  5. نحوه ­ نصب هیت سینک
 

این مقاله در تاریخ چهارشنبه، 11 مرداد، 1396 منتشر شده است.
نظرات موجود: 0
نوشتن نظر