|
|
سبد خرید ( 0 )
|
مقایسه ( 0 )
|
لیست استعلام ( 0 )
آخرین اخبار
آخرین مقالات
معرفی شرکت Testo
شنبه، 09 دی، 1396
معرفی شرکت Pepperl + Fuchs
چهارشنبه، 12 مهر، 1396
معرفی شرکت Sick
سه شنبه، 11 مهر، 1396
اندازه گیری مقاومت الکترود زمین (بخش دوم)
شنبه، 01 مهر، 1396
معرفی شرکت Han Seung
سه شنبه، 31 مرداد، 1396
آرشیو مقالات ...

نکات کلیدی و مهم در انتخاب سافت استارتر و یا درایو

متن خبر:

برای راه اندازی موتورهای روتور قفسه ای معمولا دو روش استفاده از سافت استارتر ها و یا درایوها از بهترین روشها هستند.اما کجا باید از چه روشی استفاده کرد؟

اینکه چرا بایستی انتخاب درستی داشته باشیم از دو جهت  اهمیت است:

ابتدا اینکه ما نیازهای متنوعی از نظر فنی در صنعت داریم که می بایست انتخاب تجهیزات درستی جهت رفع آنها داشته باشیم

مورد دوم که مهم است بحث هزینه هاست.به طور مثال هزینه سافت استارتر و یک درایو در برخی موارد بسیار زیاد است و انتخاب درست در این حالت خیلی مهم به نظر میرسد.

ما انتخاب بین این دو تجهیز را به صورت موردی عنوان می کینم که اگر به هر یک از این موارد برخورد کردید انتخاب درست تری داشته باشید.

مورد اول:

اگر می خواهید موتور  با بار کامل راه اندازی شود سافت استارتر اصلا گزینه مناسبی نیست.زیرا در سافت استارتر موتور با ولتاژ کامل راه اندازی نمی شود در نتیجه گشتاور راه اندازی موتور کاهش خواهد یافت .مثلا در دستگاه های سنگ شکن که موتور باید با گشتاور زیادی راه اندازی شود و یا در بالابرها که نیاز به گشتاور راه اندازی دارند نمی توان از سافت استارتر استفاده کرد.

 

مورد دوم:

اگر موتور سه فازی داریدکه بسته به شرایط مرتب آن را روشن و خاموش می کنید، نه سافت استارتر مقرون به صرفه است و نه درایو و بهتر است از همان روشهای راه اندازی مستقیم یا ستاره مثلث استفاده شود.در واقع در این حالت ویژه گشتاور یا سرعت یا تغییر هر یک نیاز نیست و فقط روشن و خاموش شدن موتور در زمانهای مشخص مورد نیاز است.

موردی که فقط اینجا وجود دارد انتخاب درست کلاس موتور از نظر سیکل کاری است.

مورد سوم:

اگر برای موتور سه فاز تغییر سرعتهای زیاد و یا سرعتهای بالا نیاز است مسلما درایو بهترین و تنها گزینه خواهد بود.به طور نمونه در صنایع ریسندگی و چله کشی که کشیدن نخ ها و چرخاندن قرقره ها جهت جمع کردن نخ مورد نظر است باید سرعت معقول جمع کردن توسط درایو تعیین شود.

 

مورد چهارم:

اگر به راه اندازی موتور سه فاز به صورت ملایم و در یک بازه زمانی مشخص و با گشتاوری حدود ۵۰ درصد گشتاور بار کامل نیاز است بهترین گزینه سافت استارتر خواهد بود.مثلا برای نوارهای نقاله ها به خصوص زمانی که بر روی نوار نقاله اقلام حساس به لرزش شدید وجود دارد بهترین گزینه سافت استارتر است.

نکته اینکه از درایو هم می توان در این مورد استفاده کرد و استارت ها و استاپهای نرمی به موتور داد ولی باید دید در توان خاصی از موتور مورد استفاده مقرون به صرفه است؟

مورد پنجم:

در مواردی که می خواهیم درصدی صرفه جویی در مصرف انرژی داشته باشیم ( کاربردهایی مثل پمپ ها و فن های سانتریفوژ) بهترین گزینه درایو خواهد بود.

آمار مربوط به این مطلب:
تعداد بازدید:212
نظرات
در این رابطه هیچ نظری توسط کاربران نوشته نشده است
بازگشت