|
|
سبد خرید ( 0 )
|
مقایسه ( 0 )
|
لیست استعلام ( 0 )
آخرین اخبار
آخرین مقالات
معرفی شرکت Testo
شنبه، 09 دی، 1396
معرفی شرکت Pepperl + Fuchs
چهارشنبه، 12 مهر، 1396
معرفی شرکت Sick
سه شنبه، 11 مهر، 1396
اندازه گیری مقاومت الکترود زمین (بخش دوم)
شنبه، 01 مهر، 1396
معرفی شرکت Han Seung
سه شنبه، 31 مرداد، 1396
آرشیو مقالات ...

خطرات مرگبار لامپ های کم مصرف درسلامت انسان و محیط زیست

متن خبر:

لامپ های کم مصرف چند سالی است که استفاده ی بسیاری را در خانه ها و ادارات جهت نورپردازی و روشنایی به خود اختصاص داده است.

این نوع از لامپ ها در کنار فوایدی که در زمینه های مالی دارد اگر بعضی نکات در باره آن رعایت نشود می تواند مرگبار شود. خطرات مرگبار لامپ های کم مصرف وقتی پدیدار می شود که دچار شکستگی شوند. 

مسمومیت جیوه

به طور متوسط، هر یک از حباب های لامپ های کم مصرف، حاوی 5 میلی گرم جیوه است. جیوه یک سم عصب گرا است و به عنوان پسماند سمی طبقه بندی می شود اگر یک لامپ بشکند، جیوه در منزل آزاد می شود. روی فرش می ریزد ، سطح خطرناک جیوه هفته ها در هوا پخش و منطقه را آلود می کند. پیش بینی شده لامپ های مهتابی شکسته و دور افتاده هر ساله دوتا چهار تن جیوه داخل محیط زیست آزاد می کنند ، این محیط ممکن است اتاق نشیمن باشد.

خطرات UV

یک لامپ کم مصرف جی ای ، اشعه UVتولید می کند. اثرات مضر نورUV منجر به آسیب پوست و تشکیل آب مروارید می شود. در حالی که لامپ فلورسنت به اندازه نور خورشیدUV تولید نمی کند، تحقیقات کمی برای ارزیابی خطرات بلند مدت پوست و چشم ها وجود دارد. اتحادیه اروپا توصیه می کند قرار گرفتن نزدیک لامپ های مهتابی فشرده، بیش از یک فوت به مدت یک ساعت روزانه را محدود کنید.

آتش

گزارش هایی از آتش سوزی ناشی از لامپ های مهتابی فشرده وجود دارد. در بیشتر موارد آتش سوزی ناشی از شکستن لامپ زمانی بود که لامپ روشن بود با این حال گزارش هایی از آتش سوزی در داخل بالاست در پایه پلاستیکی لامپ وجود دارد. از آنجا که بالاست در بسیاری از لامپ ها طوری طراحی نشده است که در فضای بسته ، کار کند، تنها باید از لامپ های خاص برای چنین کاربردهایی استفاده کنید.

سردرد و میگرن 

درصد کمی از جمعیت نیز با سوسو لامپ های کم مصرف دچار سردرد، تهوع و میگرن می شوند. کارگران در معرض نور طبیعی کم تر از همکاران خود که در دفاترشان لامپ های مهتابی استفاده می کنند آسیب می بینند.

اما بعد از شکستن لامپ کم مصرف چه کنیم؟

به سرعت پنجره ها را باز کنید و درصورتیکه دستگاه تهویه یا فن روشن است آنها را خاموش کنید تا از انتقال بیشتر بخار جیوه به دیگر بخش ها جلوگیری شود، در مورد لامپ روشن اگر لامپ به صورت روشن شکسته است ، برای جلوگیری از خطرات برق گرفتگی و یا آتش سوزی آن را سریعا خاموش کنید. درکل بعد از این اتفاق 15 دقیقه در محلی که لامپ شکسته است حضور نداشته باشید و با ترک فوری محل از استشمام بخار جیوه جلوگیری کنید. فراموش نکنید که اصلا از جاروبرقی برای تمیز کردن محل استفاده نکنید چراکه باعث پخش آلودگی در هوای محیط شود. روش پیشنهادی استفاده از چسب است که می توانید با قسمت چسب ناک نوار چسب پهن یا هر چیزی دیگری ذرات ریز را جمع کنید.

 

 

آمار مربوط به این مطلب:
تعداد بازدید:131
نظرات
در این رابطه هیچ نظری توسط کاربران نوشته نشده است
بازگشت