|
|
سبد خرید ( 0 )
|
مقایسه ( 0 )
|
لیست استعلام ( 0 )
آخرین اخبار
آخرین مقالات
معرفی شرکت Testo
شنبه، 09 دی، 1396
معرفی شرکت Pepperl + Fuchs
چهارشنبه، 12 مهر، 1396
معرفی شرکت Sick
سه شنبه، 11 مهر، 1396
اندازه گیری مقاومت الکترود زمین (بخش دوم)
شنبه، 01 مهر، 1396
معرفی شرکت Han Seung
سه شنبه، 31 مرداد، 1396
آرشیو مقالات ...

ماموریت تلسکوپ فضایی SPHEREx، جهت کشف راز انبساط جهان

متن خبر:

این که چه چیزی سبب شد کیهان پس از انفجار بزرگ به سرعت و در عرض کمتر از یک نانوثانیه منبسط شود یکی از بزرگ ترین معماهای علم است. به همین خاطر ناسا با طراحی یک مأموریت اکتشافی جدید به نام SPHERExدر تلاش است تا پرده از این راز بردارد. SPHERExیک تلسکوپ فضایی است که قصد دارد از تمامی پهنه آسمان بازدید کند تا طیف های مادون قرمز نزدیک حدود ۴۵۰میلیون کهکشان را اندازه گیری کند. نام کامل این مأموریت «طیف سنجی نوری برای تاریخ جهان، دوره بازیونیده شدن[۱] و جستجوگر یخ» است که به اختصار SPHERExنام گرفته است. ناسا این مأموریت اکتشافی را پس از گذاشتن آن در مرحله رقابت نهایی با دو مأموریت دیگر به نام های Arcus و FINESSEدر فوریه سال جاری انتخاب و آن را برنده اعلام کرد. تلسکوپ فضایی SPHERExدر سال ۲۰۲۳راه اندازی خواهد شد. قطر لنز این تلسکوپ ۲۰سانتی متر با میدان دید وسیعی به ابعاد ۷×۵ر۳درجه خواهد بود.

این مأموریت با همکاری دانشمندان و مهندسان «آزمایشگاه پیش رانش جت ناسا» و پژوهشگرهای «مؤسسه فناوری کالیفرنیا (کلتِک)» انجام خواهد شد. برای انجام مأموریت SPHERExبه غیر از هزینه های مربوط به پرتاب، ۲۴۲میلیون دلار در نظر گرفته شده است. این مأموریتدر واقع بخشی از برنامه «جستجوگرهای فیزیک نجومی (AEP)» ناسا است که برای تأمین دسترسی به فضا، مأموریت هایی با هزینه کم ترتیب می دهد

و از سال ۱۹۵۸تا کنون بیش از ۹۰مأموریت را به انجام رسانده است. اگر چه مأموریت SPHERExپروژه ای متعلق به ایالات متحده است اما دانشمندان و تجهیزاتی از کره جنوبی هم در آن نقش خواهند داشت.


SPHERExاز طیف سنج نوری برای انجام یک رصد کلی از آسمان استفاده خواهد کرد تا طیف های مادون قرمز نزدیک بین ۷۵ر۰تا ۵میکرومتر را اندازه گیری کند، نورهایی که با چشم انسان قابل مشاهده نیستند. در این تلسکوپ فضایی یک ابزار ساده با تنها یک حالت رصد به کار خواهد رفت تا در مأموریت ۲۵ماهه اش چهار بار از گستره آسمان نقشه برداری کند. این تلسکوپ کهکشان ها را بر اساس میزان دقت انتقال به سرخ طبقه بندی خواهد کرد. مأموریت آن به طور خاص این است که به جست و جوی سیگنال های نور درون هاله ای و دوره بازیونیده شدن جهان بپردازد. در این کاوش ها روشن خواهد شد چه چیزی سبب انبساط جهان شده و جهان چگونه به تکامل رسیده است. کاوش درباره نشانه های نخستین لحظات شکل گیری جهان، منشأ پیدایش کهکشان ها و تاریخ تحول آن ها و بالاخره کشف منشأ آب در سیارات از دیگر اهداف این مأموریت فضایی است.بدین ترتیب SPHERExصدها میلیون کهکشان دور و نزدیک را با دقت رصد خواهد کرد. تعدادی از این کهکشان ها به قدری دور هستند که ۱۰میلیارد سال طول کشیده تا نورشان به زمین برسد. ستاره شناس ها قصد دارند از ۳۰۰میلیون کهکشان و بیش از ۱۰۰میلیون ستاره در راه شیری خودمان، داده جمع آوری کنند و با مشاهده خوشه های ستاره ای بسیار دور درباره آن ها اطلاعات به دست آورند. همچنین وظیفه دیگر ستاره شناس ها در این مأموریت این است که در کهکشان راه شیری به جست و جو بپردازند تا در نقاطی که ستاره ها از گاز و غبار متولد می شوند و نیز در دیسک های اطراف ستارگان که ممکن است محل تشکیل سیارات جدید باشند به دنبال اثری از آب و مولکول های ارگانیک بگردند. SPHERExبا استفاده از فناوری های به کار رفته در ماهواره های زمین و فضاپیمای مریخ هر شش ماه یک بار طی دو سال تمامی آسمان را به دقت بررسی خواهد کرد. در این مأموریت از تمامی آسمان نقشه ای با ۹۶طیف رنگی مختلف تهیه خواهد شد که بسیار فراتر از وضوح رنگی نقشه های تهیه شده پیشین از تمامی آسمان است.

آمار مربوط به این مطلب:
تعداد بازدید:87
نظرات
در این رابطه هیچ نظری توسط کاربران نوشته نشده است
بازگشت