|
|
سبد خرید ( 0 )
|
مقایسه ( 0 )
|
لیست استعلام ( 0 )
آخرین اخبار
آخرین مقالات
معرفی شرکت Testo
شنبه، 09 دی، 1396
معرفی شرکت Pepperl + Fuchs
چهارشنبه، 12 مهر، 1396
معرفی شرکت Sick
سه شنبه، 11 مهر، 1396
اندازه گیری مقاومت الکترود زمین (بخش دوم)
شنبه، 01 مهر، 1396
معرفی شرکت Han Seung
سه شنبه، 31 مرداد، 1396
آرشیو مقالات ...

عصر جدیدی در مدرن سازی خانه های هوشمند

متن خبر:

در حال حاضر، طبق برآوردهای انجام شده ۵۰درصد از سالخوردگان که بیشتر از ۸۵سال سن دارند برای انجام فعالیت های روزمره مانند آماده کردن غذا و خوردن دارو نیازمند کمک سایرین هستند. به علاوه، هزینه های سالانه برای ارائه چنین خدماتی بسیار زیاد است امافناوری های روباتیک و خانه هوشمند در ارتقاء وضعیت بهداشت و درمان جهانی و کاهش هزینه های مرتبط با آن نقش مؤثری خواهند داشت. به همین جهت، دانشمندان دانشگاه ایالتی واشنگتن سیستم روباتیکی به نام RAS ساخته اند که به افراد سالخورده مبتلا به آلزایمر و دیگر ناهنجاری ها کمک می کند تا در خانه خودشان مستقل از همراهی و کمک اطرافیان به راحتی زندگی کنند.

سیستم RASاز حسگرهایی استفاده می کند که در یک خانه هوشمند جاسازی شده اند. حسگرها تعیین می کنند فرد سالخورده در چه نقطه ای از خانه است، چه کاری انجام می دهد و چه زمانی برای انجام فعالیت های روزانه اش به کمک احتیاج دارد. این روبات در خانه و در اطراف موانع سر راه خود گردش می کند تا خودش فرد یا افراد را پیدا کند، سپس دستورالعمل های ویدیویی برای انجام کارهای ساده نمایش می دهد و حتی می تواند صاحب خود را به جایی که داروهایش قرار دارند یا جایی در آشپزخانه که غذای نیم روزش گذاشته شده است هدایت کند. در سیستم RASمزایای یک روبات سیار با فناوری تشخیص و شناسایی فعالیت افراد در خانه های هوشمند ترکیب شده است تا به فرد سالخورده درست در لحظه تشخیص نیاز به کمک خدمت رسانی شود.

گاهی اوقات وقتی بیرون از خانه هستیم افکار نگران کننده ای به سراغ ما می آیند: آیا چای ساز را خاموش کردم؟ دزدگیر خانه را فعال کردم؟ بچه ها تکلیف های خود را انجام می دهند؟ یک وقت سراغ اجاق گاز نروند … امروزه همه این نگرانی ها را می توانیم فقط با یک نگاه سریع به صفحه تلفن هوشمند یا تبلت از خود دور کنیم. همچنین می توانیم با اتصال این وسایل ارتباطی به خانه و به یکدیگر بین آن ها ارتباط ایجاد کنیم.

چگونه یک خانه هوشمند می شود؟

امروزه هر گونه وسیله برقی خانه را می توانیم با اتصال به شبکه اینترنت در کنترل خود در آوریم؛ چه با فرمان صوتی، چه با کنترل از راه دور، چه با تلفن هوشمند و چه با تبلت، تمامی اجزای خانه به خواسته ما واکنش نشان خواهد داد. بیشتر اپلیکیشن ها برای روشن و خاموش کردن لامپ، آژیر هشدار دهنده، تلویزیون، دستگاه نمایش فیلم، کنسول بازی و بالاخره برای تنظیم ترموستات طراحی شده اند. این فناوری در قالب خانه هوشمند تعریف می شود. منظور از خانه هوشمند مجموعه ای از فناوری هایی است که برای خانه ای متصل به پهن باند طراحی شده اند و به کاربرها این امکان را می دهد که وسایل و قفل ها را کنترل کنند و کارهای معینی مثل کنترل دمای خانه را به وضعیت خودکار درآورند. 

دیگر چه سر کار باشیم و چه در مسافرت، سیستم خانه هوشمند ما را از آن چه در خانه می گذرد مطلع می کند.بعضی لوازم برقی امروزی پیش از خروج از کارخانه هوشمند می شوند. سطل های زباله ای که اشیاء دور انداخته شده را وارسی می کنند و دستورهای آنلاینی برای جایگزینی آن ها می دهند، یخچال هایی که بر اساس مواد غذایی موجود در آن ها، طرز تهیه غذاهای ممکن را پیشنهاد می کنند، ماشین های شست و شو و خشک کن هایی که پس از پایان کارشان پیام های متنی مرتبط ارسال می کنند.با وجود همه این ها، ایده ایجاد خانه های هوشمند به قدری جدی شده است که به جای شرکت های نوپا یا به اصطلاح استارت آپ، شرکت های سازنده تجهیزات و لوازم خانگی معتبر نیز اقدام به تولید محصولات ویژه برای خانه های هوشمند کرده اند. 

همه این ها به «اینترنت چیزها» یا «اینترنت اشیاء» (IOT) وابسته است و به اشیاء و کالاهایی اشاره دارد که از طریق شبکه های دیجیتالی به هم متصل و قابل شناسایی هستند. این گستره شبکه مانند محصولات، روز به روز بزرگ تر و بهتر می شود. همه وسایل برقی خانه های ما می توانند در این تحول بزرگ فناوری سهیم باشند، از یخچال گرفته تا اجاق گاز٫اتوماسیون خانه که همان خودکار کردن وسایل و نحوه عملکرد آن ها است به سال ۱۹۷۵برمی گردد، یعنی زمانی که یک شرکت اسکاتلندی سیستم X10را ساخت. با کمک X10همه محصولات سازگار شده با آن را می توان از طریق سیم های برق موجود در هر خانه ای به هم مرتبط کرد. آن ها نقش گیرنده را دارند و وسیله ای که این سیستم را هدایت می کند، مثلاً یک کنترل از راه دور یا یک «کی پَد»، فرستنده پیام به آن ها است. 

اکنون با آن که هنوز این وسیله موجود است، فناوری های تازه ای مانند Zigbeeو Z-Waveابداع شده اند که در آن ها ایجاد ارتباط به جای کابل های برق با امواج رادیویی انجام می شود. همان طور که می دانیم سیگنال های بلوتوث، وای فای و تلفن های همراه همگی از این طریق ارسال و دریافت می شوند. فناوری های X10، Zigbee، Z-Waveو Insteonتنها یک فناوری پایه به نام پروتکل هستند که سیستم ارتباطی یک خانه هوشمند را راه اندازی می کنند. بنابراین باید محصولاتی که با کمک این پروتکل ها یک خانه را به خانه ای هوشمند تبدیل می کنند نیز تهیه شوند. دوربین ها، دستگاه های تهویه مطبوع، لامپ های LED، حسگرهای حرکتی، قفل های درب خانه و پارکینگ و دزدگیرهای خودرو از جمله این محصولات هستند.

مزایای خانه های هوشمند

خانه های هوشمند زندگی را آسان تر و راحت تر می کنند. یکی از بزرگ ترین مزایای آن ها وجود سیستم امنیتی برای مواقع اضطراری است. برای مثال به هنگام آتش سوزی، علاوه بر این که خانه هوشمند ساکنان خود را با اعلام هشدار بیدار می کند، قفل درها را باز می کند، شماره آتش نشانی را می گیرد و مسیر خروج را برای افراد روشن می کند. اگر آب چکه کند و لوله های آب بترکند نیز یک خانه هوشمند راهکاری مناسب را اعمال می کند.

همچنین یک خانه هوشمند با نزدیک شدن ما به خانه قفل درب ها را به صورت خودکار باز می کند، در نبود ما طبق برنامه ای که به آن داده شده مقدار تعیین شده ای غذا و آب برای حیوانات خانگی ما می ریزد، به گلدان ها آب می دهد، نورهای خانه را بلافاصله برای موقعیت های مختلف تغییر جهت داده یا کم و زیاد می کند، اتاق خواب را پیش از خروج از تخت خواب برای ما گرم یا خنک نگه می دارد و هنگامی که در رختخواب هستیم و قبل از بیدار شدن، دستگاه قهوه ساز را برای ما روشن می کند. از دیگر مزایای برخورداری از خانه هوشمند مصرف بهینه انرژی و داشتن مسکنی ایمن تر است.

هابِ خانه هوشمند

خانه هوشمند را می توان با استفاده از هاب خانه هوشمند مدیریت کرد. با توجه به این که تا کنون چندین فناوری ارتباطی برای وسایل هوشمند ابداع شده اند، تعدادی از شرکت ها اقدام به ساخت نوعی هاب کوچک کرده اند که در واقع کنترلگر اتوماسیون ویژه چنین خانه هایی است. این هاب که ابزار هوشمند را در یک خانه کنترل می کند وسیله ای جمع و جور به اندازه یک رهیاب کوچک است و نقش رابط را بین اپلیکیشن های تلفن هوشمند و وسایل کوچک دیگر خانه ایفا می کند. به عبارتی دیگر، وسیله ای سخت افزاری است که محل زندگی افراد خانواده را هوشمند می کند.

می توان گفت یک پل الکترونیکی است که در اصل مانند مغز عمل می کند و این امکان را می دهد تا به صورت بی سیم و از راه دور چندین وسیله هوشمند پرکاربرد داخل خانه را صرف نظر از پروتکل مورد استفاده آن ها روشن، خاموش، کم یا زیاد کنیم. نصب این هاب آسان است؛ می توان آن را یا به وای فای یا به کابل رهیاب پهن باند متصل کرد. سپس با دنبال کردن دستورات اپلیکشن مرتبط می توانیم وسایل هوشمند مختلف را کنترل کنیم و روی آن ها نظارت کامل داشته باشیم.

هاب خانه هوشمند می تواند به چندین زبان رادیویی وایرلس صحبت کند و به جای این که برای هر وسیله یک اپلیکشن جداگانه داشته باشد، برای ایجاد اتحاد بین وسایل متصل شده از یک اپلیکشن واحد استفاده می کند. شرکت های مختلف از جمله آمازون نوع پیشرفته تری از هاب را که مجهز بهاسپیکراست ساخته اند که توانایی انجام کاری بیشتر از نظارت بر وسایل هوشمند خانه را دارد. هاب های سخنگو با استفاده از دستیارهای مجازی مانند «الکسا» یا «سیری» انجام بعضی کارها را ممکن می کنند؛ می توانیم در اینترنت به جست و جوی اطلاعات بپردازیم، به تیتر خبرها یا گزارش های آب و هوا گوش دهیم. همچنین می توانیم برنامه ریزی روزانه خود را روی آن ها پیاده کرده یا آن ها را طوری تنظیم کنیم تا روز، تاریخ یا انجام کار مشخصی را به ما یادآوری کنند.

آینده با خانه های هوشمند

روزی می رسد که خانه های خودکار شده یا خانه های هوشمند ما، درباره رفتارها، عملکردها و سطح ایمنی ما داده تولید خواهند کرد. اپلیکیشن های تعاملی در آینده به ما کمک خواهند کرد تا برای مثال با افزودن یک هشدار ایمنی جدید برای مواقعی که فراموش می کنیم پنجره را قبل از خواب ببندیم یا زمانی که لوله آب نشت می کند، پیش از وقوع حادثه جلوی خطر را بگیریم. صنعت خانه های هوشمند به طور روز افزون در حال توسعه یافتن است و برای شرکت ها و کارخانه هایی که در این حوزه به تولید محصولات می پردازند، تبدیل به یک تجارت میلیارد دلاری شده است. در حال حاضر، پروژه های تحقیقاتی بی شماری برای ساخت روبات های هوشمندتر و فناوری های مبتنی بر هوش مصنوعی به منظور استفاده در خانه ها در حال انجام هستند.

با در نظر گرفتن پیشرفت هایی که در ساخت خانه های هوشمند به دست آمده اند، باید منتظر کشف ها و موفقیت های جدید متخصصین این صنعت و تغییراتی که این دستاوردها در خانه ها و سبک زندگی ما ایجاد می کنند باشیم.

دلیل دیگری که برای ساخت و گسترش خانه های هوشمند وجود دارد فرصت های مختلفی است که در آینده در پیش روی طراحان و سازندگان قرار خواهند گرفت تا فناوری های نوظهور را در خانه های هوشمند اعمال کنند. یادگیری ماشین و فناوری شخصی سازی وسایل و محیط های زندگی تغییرات عمده ای در نسل های بعدی خانه های هوشمند به وجود خواهند آورد. همه ما راجع به فناوری «نسل پنجم شبکه تلفن همراه» یا «۵G» مطالبی شنیده ایم. اکنون این فناوری به واقعیت تبدیل شده و حتی تلفن های هوشمندی که با فناوری ۵Gبه شبکه جهانی متصل می شوند نیز رو نمایی شده اند.

این چه تأثیری بر خانه های هوشمند دارد؟

ورود فناوری ۵Gبه خانه های هوشمند سبب می شود تا ساکنین این خانه ها کارها را با سرعت عمل بیشتری انجام دهند. دستیارهای صوتی هوشمند از قبیل الکسا و دستیار گوگل دستورات را با سرعت حیرت انگیزی دریافت و اجرا خواهند کرد. این امر زندگی در خانه های هوشمند را با رفاه و آسایش بیشتری همراه خواهد کرد. هر چه افراد بیشتری به خانه های هوشمند تمایل نشان دهند، سیستم ها و فناوری های قدیمی تر زودتر محو و فناوری های تازه با سرعت بیشتری جایگزین آن ها می شوند.

اگر خانه هوشمند در آینده به مفهومی غالب تبدیل شود، ابزار و وسایلی که در فضای خانه های هوشمند کارایی ندارند ارزش خود را از دست می دهند و تقاضایی در بازار فروش نخواهند داشت. این بدون شک به تجارت صدمه می زند. اکنون شرکت های صاحب نشان (برندها) به دنبال شیوه هایی برای افزودن حسگرها و پنل های هوشمند به کالاهای خود هستند تا این کالاها از راه دور عمل کنند. بدین ترتیب می توانیم از راه دور جاروبرقی خود را روشن کنیم تا این وسیله برقی هوشمند بدون برخورد به موانع و آسیب رساندن به اثاثیه، مبلمان و دیوارها خانه را قبل از رسیدن ما تمیز کند. این ویژگی با نصب حسگر روی جارو برقی هوشمند امکان پذیر است.

حسگرها و لوازم متصل به شبکه ای که آن ها را در خود جا خواهند داد تصاویر پویاتر و واقعی تری از یک خانه هوشمند در ذهن ما خواهند ساخت. اطلاعاتی که این حسگرها جمع آوری می کنند برای فعال کردن بسیاری از سیستم های هوشمند اجتناب ناپذیر خواهند بود. یک کالای مجهز به حسگر فرصت های زیادی در عرصه خرید و فروش و نیز برای کاربرد مصرف کنندگان به وجود خواهد آورد؛ از افزایش ارزش خدمات ایمنی برای خانه های هوشمند گرفته تا گنجاندن امکانات بهداشتی ـ رفاهی و نیز از کنترل دستگاه های تولید سرگرمی های شخصی گرفته تا مدیریت شهرهای هوشمند.

پژوهش هایی که کالج پرستاری دانشگاه کلرادو روی درک زنان مسن از فناوری انجام داده نشان می دهند افراد مسنی که فعالیت بیشتری دارند حسگرهای پوشیدنی را برای خود ترجیح می دهند و حسگرهای خانه های هوشمند را برای والدین مسن تر خود مناسب می دانند. حسگر پوشیدنی در این پژوهش ساعت هوشمند و نیز فناوری مطالعه شده در خانه هوشمند شامل حسگرهایی بودند که برای نظارت بر سلامت زنان مسن از راه دور در محیط خانه نصب شدند و شامل حسگرهای فشار برای تخت خواب و صندلی، حسگرهای تعیین میزان فعالیت، حسگرهای ویدیویی، حسگرهای درب و پنجره و حسگرهای تشخیص دهنده نشتی آب بودند.

نتایج به دست آمده از این پژوهش به متخصصین کمک خواهد کرد تا در زمینه فناوری هایی که در خدمت استقلال افراد سالخورده هستند مطالعات بیشتری انجام شود. فناوری های مبتنی بر حسگرها نوید دهنده هستند، اما باید دید افراد سالخورده تر تا چه حد آن ها را می پذیرند و خود را برای استفاده روزمره با آن ها سازگار می کنند.

تعمیر و نگهداری خانه های هوشمند موضوعی است که در ابتدا صاحبان سرمایه را نگران کرده بود. اما با وجود اینترنت جای نگرانی نخواهد بود، چون بیشتر نرم افزارهایی که وسایل الکترونیکی و دیگر لوازم هوشمند را به کار می اندازند را می توان به صورت آنلاین به روزرسانی کرد. یعنی نباید در خانه هوشمند خود نگران این باشیم که مدل وسیله ای که داریم روزی بلااستفاده خواهد شد. البته تولیدکنندگان نیز برای ارتقای محصولات خود ملاحظاتی در نظر می گیرند تا کاربرها با هزینه کم تر بتوانند از وسیله ای که خریده اند استفاده بیشتر و طولانی تری کنند.

آیا یک خانه هوشمند قابل هک شدن است؟

فکر داشتن یک خانه هوشمند بسیار وسوسه کننده است. تصور آسایش در خانه ای که همه لوازم و کارهایش با یک تلفن هوشمند و از راه دور انجام می شود، احتمال هک شدن این خانه را از ذهن هر کسی دور می کند. اما باید دانست که خانه های هوشمند نیز هک شدنی هستند.

وسایل مورد استفاده در خانه های هوشمند از طریق اینترنت به کنترلگرها و اپلیکشن های هوشمند متصل شده اند. همه ما از آسیب پذیری عملکردهایی که با اینترنت انجام می شوند آگاهی داریم. هکرها طوری این عملکردها را می ربایند و در معرض آسیب قرار می دهند که صاحب خانه ذره ای از اتفاقی که افتاده با خبر نمی شود.

هدف اصلی هکرهای خانه های هوشمند نفع مالی است، اما دلایل دیگری مانند ربودن اطلاعات شخصی، جعل هویت و سرقت هم وجود دارند. علی رغم وجود این ناامنی ها و حتی تهدیدهای سایبری، تقاضا برای ساخت خانه های هوشمند کاهش نیافته است.

از جمله راهکارهایی که برای پیشگیری از هک شدن یک خانه هوشمند می توان به کار برد قرار دادن یک رمز عبور دشوار برای هاب، به روزرسانی های مداوم و نصب آنتی ویروس است.

 

 

آمار مربوط به این مطلب:
تعداد بازدید:98
نظرات
در این رابطه هیچ نظری توسط کاربران نوشته نشده است
بازگشت