|
|
سبد خرید ( 0 )
|
مقایسه ( 0 )
|
لیست استعلام ( 0 )
آخرین اخبار
آخرین مقالات
معرفی شرکت Testo
شنبه، 09 دی، 1396
معرفی شرکت Pepperl + Fuchs
چهارشنبه، 12 مهر، 1396
معرفی شرکت Sick
سه شنبه، 11 مهر، 1396
اندازه گیری مقاومت الکترود زمین (بخش دوم)
شنبه، 01 مهر، 1396
معرفی شرکت Han Seung
سه شنبه، 31 مرداد، 1396
آرشیو مقالات ...

تله موج (لاین تراپ) چیست؟

متن خبر:

لاین تراپ (تله موج)، جهت جلوگیری از تداخل سیگنال ها که معمولا دارای فرکانس بالا می باشند، و همچنین به منظور جلوگیری از انتقال سیگنال ها به قسمت های دیگر خطوط انتقال و امکان ایجاد عملکرد صحیح استفاده می شود. موج گیر بطور سری در انتهای خطوط انتقال نیرو قرار می گیرند و طراحی موج گیر بایستی طوری باشد که بتواند حداکثر جریان نامی و همچنین جریان های اتصال کوتاه را تحمل نماید. انتقال سیگنال ها با استفاده از ترانسفور ماتور های ولتاژ که بر روی ثانویه آن وسایل کوپلاژ تعبیه شده صورت می گیرد لذا موجگیر بعد از ترانسفورماتورهای ولتاژ( نزدیک به باسبار ) و در ابتدای خط نصب می گردند . سیگنال ها معمولا دارای فرکانس بالا بوده و در شبکه ایران از مقدار 30 تا 500 کیلو هرتز تغییر مینماید و موجگیر بایستی قادر به جلوگیری از عبور این سیگنال ها باشد . هر فیدر خروجی معمولا دارای یک باند مسدود کننده مشخص باپهنای حداکثر 100 کیلو هرتز می باشد و موجگیر برای هر فیدر با توجه به پهنای باند مسدود کننده طراحی و ساخته می شود .

شکل ظاهری موجگیر(تله موج) استوانه ای بوده و ساختمان آن از یک سلف با هسته هوا و یک مجموعه خازن و مقاومت که مجموعا بصورت پارالل به یکدیگر متصل شده اند تشکیل شده است . از سلف (سیم پیچ اصلی ) جریان خط بطور مستقیم عبور نموده و لذا سطح مقطع سیم پیچ که معمولا از جنس آلومینیوم بوده متناسب با جریان نامی (بطور دائم) و جریان اتصال کوتاه (بطور کوتاه مدت) انتخاب می شود .

موجگیرها در پست های فشار قوی به سه حالت زیر نصب می باشند:

الف) بصورت آویزان : 

در این حالت موج گیر بوسیله یک سری مقره یا ایزولاتور به قسمت افقی تاور آویزان است و در ولتاژ های بالا مورد استفاده قرار می گیرد . مزیت این گونه نصب اینست که محلی را در فضای پست اشغال نمیکند.

ب) نصب تله موج بر روی مقره اتکایی : 

در این حالت موج گیر بر روی مقره اتکایی نصب می گیرد . در این طریقه نصب معمولا جهت ولتاژ های بالا استفاده می شود و در فضای پست نیاز به مکان زیاد دارد.

ج) نصب بر روی ترانسفورماتور ولتاژ : 

در پست های با ولتاژ و جریان متوسط چون وزن موجگیر چندان نمی باشد لذا می توان موج گیر را بر روی ترانسفورماتور ولتاژ قرار داد. مزیت این طرح صرفه جویی در فضای پست می باشد.

محل استقرار لاین تراپ در پستهای فشار قوی

محل اسقرار لاین تراپ ها در پستهای فشار قوی در انتهای خطوط و بعد از ترانسفورماتور ولتاژ می باشد . موج گیرها فقط در دو انتهای خطوطی که سیستم PLC بین دو پست منتهی به خط وجود داشته باشد نصب می شود و تله موج بر روی دو فاز (برای خطوط تک مداره ) و یک فاز (برای خطوط دو مداره) و گاهی اوقات بر روی هر سه فاز خط نصب می گردند .

آمار مربوط به این مطلب:
تعداد بازدید:43
نظرات
در این رابطه هیچ نظری توسط کاربران نوشته نشده است
بازگشت